Emzirme Minderinin Faydaları

Emzirme Minderi Gerekli Mi?

Bebeğiniz için her zaman en iyisini isteyen ebeveynler hem anne hemde bebeği için özel olan emzirmenin en iyi şekilde  yapmak ister. Emzirme Minderi ile Bebeğini doyurma hissi anneye doyumsuz bir haz verir. Emzirmenin sayısız faydası vardır.

Bilinçli bir anne herhangi bir sorunu yoksa mutlaka bebeğini emzirmelidir. Anne ve bebeği için mükemmel bir nimet olan anne sütü sağlık ve iletişim açısından çok önemlidir. Bu nedenle en iyi şekilde emzirmek gerek. Emzirirken hem kendiniz hemde bebeğinizin için daha keyifli daha getirmek mümkün bunu için, emzirme minderi kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz yeni doğduğunda her 2 saatte bir emzirmek gerek büyüdüğünde ise, daha çok  beslenme ihtiyacı ve kilo artışı olur.Bu nedenle anne bebeğine pozisyon vermekte zorlanır. Bu durumlarda annenin emzirme minderi kullanması tavsiye edilir.

Emzirme Minderi Nedir. 

Emzirme minderi, bebeğinizi emzirirken, üzerine yatırdığınız, baş ve kalça kısmını destekleyen bir nevi yastık yerine geçen içi elyaf dolu yastık türüdür. İçi elyaf dolu bu minder bebeğinizin yüksekte tutmanıza ve eğilmeden rahatça bebeğinizi beslemenizi sağlar. Emzirme yastığı olarak ta adlandırılır.

Emzirme Minder Çeşitleri

C Şeklinde Emzirme Minderi

Sıklıkla tercih edilen emzirme minder türüdür.

Cırt Cırtlı Olan Emzirme Minderi

Bu modelde bebeğinizi minderin üstüne yatırıyorsunuz popo kısmında olan cırt yardımıyla mindere sabitliyorsunuz. Bu şekilde bebeğiniz kaymaz ve sabit pozisyonda durarak daha rahat ve kolay besleye bilirsiniz.

Sırt Destekli Emzirme Minderi

Bel ve sırt ağrıların engellemek için yapılan bir modeldir. Bu modelde emzirme minderinin bir ucuna bebeğinizi yatırıyorsunuz, diğer uç kısmını sırtınıza yerleştirerek kullanıyorsunuz.

Oyuntulu Modelli Emzirme Minderi

Bu model dikdörtgen şeklinde bebeğinizi yerleştirebileceğiniz oyuntu da olan modeldir.

Emzirme Minderi Neden Kullanılmalı ve Faydaları Nelerdir

İyi bir iletişim aracı olan emzirmeyi daha kaliteli ve keyifli hale emzirme minderiyle getirebilirsiniz.  Anne ve bebeğin sağlığı içinde öneme sahip olan emzirme yastığının faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

Yeni doğan döneminde bebekler sıklıkla anne sütü alması gerektiğinde, anne bebeğini sürekli tutmak zorunda bir anne yanlış pozisyonda emziriyorsa, bel ve sırt ağrıları kaçınılmaz olur. Bu nedenle emzirme yastığı önerilir

Uzmanlar annelerin bebeklerini 2 yaşına kadar emzirmelerini önermektedir. Bebeğiniz büyüdükçe, ağırlığı ve beslenme ihtiyacı artacak bu nedenle annede bel ve sırt ağrıları oluşacaktır. Bu nedenle emzirme yastığı tavsiye edilir.

Emzirme esnasında bebeğinizi yükselteceğinden bebeğiniz memeyi daha rahat kavrayacak ve aşağı eğilmenize gerek kalmayacaktır.

Bebeğinizde oluşabilecek gaz sorunlarına karşı doğru pozisyonda emzirilmeli, doğru pozisyonda emzirilmeyen bebekler, hava kabarcıkları yutabilir , buna bebeğinizin gaz oluşumuna neden olur. Emzirme minderi doğru pozisyon almanıza yardımcı olur.

Doğru pozisyonda emzirmek bebeğinizin kusmasını engeller.

Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra oturması için bebek oturma yastığı olarak da kullanabilirsiniz.

Emzirme yastığı yumuşak dokulu olması daha rahat uykuya dalmasını sağlar.