Lohusalık Döneminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Lohusalık Dönemi

Hayatınızda yeni bir sayfa açıyorsunuz, hayaller kurduğunuz, ince ayrıntısına kadar düşünüp, yaptığınız alışverişler, bir sürü zahmetli süreci aştınız artık bir annesiniz, heyecanla beklediğiniz bebeğinize kavuştunuz. Artık önünüzde aşmanız gereken lohusalık dönemi, aslında bebeğinize ve anneliğe adapte olma sürecidir. Lohusalık döneminde dikkat etmeniz gerekenleri bilirsek bu dönemi daha kolay ve sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.

Lohusalık Döneminde Kolaylaştıran Öneriler

İlk başta bu dönemde sağlığınıza ve kendinize özen gösterin ki bebeğinize daha faydalı olun.

Kanamanızı Takip Edin

Şiddetli kanamalarda, rahim içinde plasenta dokusunun kalması veya oluşan enfeksiyon sonucunda şiddetli kanamaları olur. Bu nedenle kanamalarınızı mutlaka takip edin. Gerektiğinde hemen uzmana başvurun.

Dikişlerinize Dikkat Edin

Dikişlerinize mutlaka özen gösterin. kendinizi çok yormayın ve ağır kaldırmayın. Taburcu olurken oturma banyosu, anestezi içerikli krem veya yumuşak yastık önerilerini uygulayın. Bu yaşadığınız hassasiyet 1-2 hafta sürebilir.

Muayenelerinizi Atlamayın

Doğumdan 10 gün sonra ve doğumdan 6 hafta sonra olan muayenelerinizi ihmal etmeyin. Bu muayeneler sizin genetik bölgenizde dikiş veya oluşan herhangi bilmediğiniz bir sorun çözülmesi için önemlidir. 6 haftadan sonra rahimin eski halini alıp almadığı, cinsel yaşama hazır olup olmadığınız, korunma teknikleri hakkına bilgi için bu muayeneler büyük önem taşımaktadır. Bunun dışında ters giden bir şeyler varsa bu muayeneleri beklemeden hemen uzman doktora başvurun.

Tuvalet ile İlgili Sorunlar

Bu dönemde idrar ve büyük abdest sorunları yaşayabilirsiniz. Bu durum sizin gözünüzü korkutmasın.  İdrar kontrolünde, idrara başlarken, idrar yaparken ağrı ve sancı çekebilirsiniz. Anal bölgede ağrı ve şişlik görülebilir. Bunların genelde sebebi doğum esnasında bebeğin başının mesaneye uyguladığı baskıdır.

Lohusalık Döneminde Beslenme

Bu dönemde beslenme çok önemli anne kendini toplaması ve bebeğin beslenmesi için bol bol su içilmeli, protein, taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Bunların yanında rezene, kimyon ve lif oranı yüksek yiyecekler, bol su içimi, iyi çiğnemek kabızlık ve gaz sorunlarına iyi gelecektir. Annenin gazlı yiyeceklerde uzak durması anne ve bebeğin için önemlidir.

Lohusalık Döneminde Üzüntü ve Depresyon

Bu dönemde annenin yorgunluğu, uykusuzluğu, alışma zorluğu, sütün yetmeme endişesi, bebeğinin bakımını tam yapamaması, ağlama nöbetleri gibi görünen sorunlarda karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda anneyle ilgilenilmeli, anne dinlendirilmelidir. Anne moral ve motivasyon destekle bu dönemi atlatması sağlayın.

Sütün Yetmeme Endişesi

Anne genelde bu dönemde sütün yetmeyecek endişesine girer. Annenin ilk zamanla tecrübesizliği ve bebeğin tam olarak emmeye alışmaması,yanlış emzirme tekniği gibi durumlarda anne sütü az gelebilir. Anne bol bol su içmeli, doğru beslenmeli, sık sık emzirmeli ve üzüntü ve streste uzak durarak sütünün azalmasını engellemeli.

Misafir Kabul Etmek

Sevdikleriniz bu mutluluğunuza ortak olup, sizi ziyaret etmek ister veya hiç aklınıza gelmeyecek kişiler bile bebeğinizi görmek isteyebilir bu nedenle doğumdan 7- 10 gün kadar misafir kabul etmemek doğru tercih olabilir. Hem kendinizi toparlamanız ve bebeğinize adapte olmanız için bu süreç size iyi gelecektir.

Uyku 

İlk zamanlar uzmanlar bebeğinizi 2-3 saatte bir emzirmesini uygun görmektedir. Bebeğinizin sık sık emzirmek ve gaz sorunu zaten sizin düzenli uyku uyumanıza izin vermeyecektir. Çocuğunuz uyuduğunda mutlaka sizde uyuyun. Ve aile büyüklerinizden yardım alın bu size iyi gelecektir.

Diyet ve Egzersiz

Doğumdan sonra eski halinize dönmek istemeniz normal ama diyet ve egzersiz için acele etmeyin. Vücudunuz kendini toplamasına ve iyileşmesine izin verin. Egzersizler için vücudunuz uygun olmayabilir dikişlerinize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle diyet ve egzersizleri zamana bırakın. Doğru zamanda yapacağınız diyet ve egzersiz sizin için daha faydalı olacaktır.

Rahat Giyinin

Eskisi gibi olmak isteyebilirsiniz ama hala lohusalık dönemindesiniz vücudunuz eskisi gibi değil, dar ve kısa kıyafetler giyerek bedeninize işkence etmeyin. Şık ve sade bol kıyafetler tercih edin, en çok bebeğinize odaklanın, başka şeyleri kafanıza takmayın, bebeğinizle anın tadını çıkartın.