Kurdeşen (Ürtiker) Nedir? Kurdeşen Belirtileri ve Neden Olur

Kurdeşen Nedir? Ürtiker nedir,  Belirtileri, neden olur, çeşitleri, Akut, kronik, genetik, dermatolojik ürtiker 

Kurdeşen (Ürtiker) Nedir?

Kurdeşen, tıp dilindeki ismiyle ürtiker; toplumda dört kişiden birisinde görülen, genelde alerjik bir reaksiyondan kaynaklanan bir deri hastalığı olma özelliği taşıyor.

Genellikle hastada alerjiye neden olan bir alerjenin tetiklediği bu deri meseleye ciltteki kırmızı, kaşıntılı ve kabarık döküntüler eşlik ediyor.

Vücudun alerjene gösterdiği bir reaksiyon ardından deride ilerleyen bu rahatsızlığa deri altında biriken inflamasyon ve sıvı birikmesi yol açıyor.

Deride birdenbire görünen bu rahatsızlık; bedenin belirli yerlerinde meydana çıkmanın yanı sıra kimi vakit de bütün bedeni kaplayabiliyor.

Genellikle birkaç milimetre ile birkaç cm arasında değişiklik gösteren bu döküntüler, bir araya gelerek, daha büyük döküntüleri oluşturabiliyor.

Kurdeşen Belirtileri (Ürtiker)

 • Deride kaşıntı,
 • Göz ve dudak bölgesinde şişme,
 • Vücudun belirli yerlerinde ya da tamamında görülen kırmızı ya da ten rengine sahip kabarcıklar(dudaklar, göz ve genital bölge de dahil),
 • Deride döküntü,
 • Bazen semptomlar, kısa bir zamanda kendi kendine kaybolabileceği gibi aylarca hem de senelerce sürebiliyor.
 • Hatta zamanla bir boyuta ulaşarak, hasta hayat boyu süren kurdeşen bulguları ile karşılaşmak mecburiyetinde kalabiliyor.

Ürtiker Neden Olur?

Genellikle güneş ışınlarının, stresin, birtakım ilaçların derli toplu tüketiminin yol açtığı kurdeşene kimi vakit de soğuk hava ve kimyasal madde sahibi olan birtakım gıdalar de yol açabiliyor.

Kurdeşenin (ürtiker) oluşum adımını alttaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Bazı alerjenlerin bağışıklık sistemini uyarması ardından bedenimiz yönünden histamin ve PAF adı verdiği birtakım haberci ajanların tetiklenmesi,
 • Vücut hücreleri yönünden salınan bu haberci ajanların kan damarlarını geçirgen bir duruma getirmesi,
 • Kan plazmasının geçirgen kan damarlarından sızarak, deriye yayılması ve çevresel bir şekilde deride birikmesi
 • Soğuk, sıcak ve basınç gibi birtakım fiziksel ve çevresel etmenler,
 • Vücutta alerjiyi tetikleyen ve kimyasal madde sahibi olan gıda tüketimi,
 • Stres,
 • Bazı ilaçların derli toplu kullanımı,
 • Uzun vakit güneş ışınlarına ya da soğuk havaya maruz kalma,

Kurdeşen (Ürtiker) Çeşitleri

Akut, kronik, genetik, dermatolojik olmak üzere dört çeşit kurdeşen vardır.

Akut kurdeşen

Maksimum 6 hafta vakitsince devam eden, genelde birkaç hafta içinde kendi kendine geride bıraktığımız akut kurdeşen; genelde birtakım alerjik gıdaların tüketimi, birtakım ilaçların yan etkileri ya da deride iltihap gelişimi ardından gelişiyor.

Bazen de arı, eşek arısı vb. böcek sokmaları, kişideki birtakım iç hastalıklar da akut kurdeşeni tetikleyebiliyor.

Kronik kurdeşene balık, yumurta, süt, çikolata, soya gibi alerjiye neden olabilen gıdalar olduğunu ifade edebiliriz.

Kronik kurdeşen

Akut kurdeşene nazaran daha uzun bir vakit dilimi, hem de aylarca devam edebilen kurdeşenin nedenleri genelde akut kurdeşen ile benzerlik gösteriyor.

Güneş, birtakım hormonal rahatsızlıklar, sıcak hava; yani zaman zaman yine devam eden bu rahatsızlığın önemli nedenleri olarak kabul ediliyor.

Genetik ürtiker

Bazen de kurdeşen, tamamıyla kalıtsal etmenlerden kaynaklı olabiliyor. Genellikle aile bireylerinde kurdeşen yani ürtiker geçmişi tespit edilen bireylerin bu rahatsızlıkla karşılaşma riski de artıyor. Hastalığın bu çeşidinde derideki kızarıklık ve kabartılara şişlik ve ağrılar da eşlik ediyor.

Dermatolojik ürtiker

Cilde yapılan sert hareketler tarafında ilerleyen dermatolojik kurdeşende deri kaşıntılarına deriyi uzun bir vakit kaşımak, deride çizik oluşumu gibi birtakım etmenler neden oluyor.