Saklıkent Kanyonu Fethiye Gezi Rehberi

Saklıkent Konumu, Saklıkent’e Ne Zaman Gidilir? Saklıkent Kanyonu’na Gelmeden Önce Bilinmesi Gerekenler?  bu mükemmel yer hakkında bilgiler için yazımızda bulabilirsiniz.

Saklıkent Konumu

Antalya ile Muğla arasında bir alanda denilebilecek konuma sahiptir.

Antalya, kanyon arası mesafe yaklaşık 192 kilometredir.

Diğer yakınında bulunan Muğla’ya ise Fethiye üzerinden gidilmektedir. Fethiye, kanyon arası mesafe ise 47 kilometre kadardır.

Özel araçla gitmeyi düşünürseniz ilk olarak, Seydişehir istikametine sapmanız gerekiyor. Sonrasında yaklaşık 20 kilometre kadar devam ederek kanyona ulaşabilirsiniz.

Fethiye’den Saklıkent’e dolmuşlarla gidecekseniz, otogardan Saklıkent’ e giden direkt dolmuşlar bulunuyor. Yol yaklaşık bir saat kadar sürüyor. Sonrasında kanyonun önünde iniyorsunuz.

saklıkent kanyon

Saklıkent’e Ne Zaman Gidilir?

Ege bölgesine gitmek için yaz sıcaklarını beklemeye gerek olmadığı söylenir. Ancak Saklıkent için durum biraz farklı diyebiliriz. Gerek akarsuyun soğukluğu, gerek kanyonun özel konumundan kaynaklı serin olması her zaman ziyarete uygun değildir.

Bahar ayları, kış ayları bu güzel mekan için uygun değildir. İsteğe bağlı olarak gelinebilir ancak eğlencenizi yarı yarıya düşürecektir.

Bahar aylarında yağışın fazla olması nedeniyle biraz tehlikeli olabiliyor. Kanyon olmasından dolayı, yağışlar torağı yumuşatıyor ve ufak da olsa taşlar yerinden oynayabiliyor. O nedenle yağmurlu havalarda Saklıkent, gezmek için uygun olmuyor denilebilir.

Saklıkent için en uygun zaman, yaz ayları diyebiliriz. Suyun soğukluğu klimalardan bile daha etkili denilebilir. Ayrıca üzeriniz ıslansa dahi güneş kısa sürede kurutacaktır.

Kalabalıktan pek hoşlanmıyorsanız yahut çevrenizle daha rahat zaman geçirmeyi planlıyorsanız hafta sonu yerine hafta içi gelmenizi öneririz. Bayramlarda ve hafta sonları kalabalık neredeyse iki kat artıyor.

saklıkent gezilecek

Saklıkent Kanyonu’na Gelmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Saklıkent’e gitmeden önce ufak hatırlatmalarda bulunmakta fayda var. Bu hatırlatmaların sizler için faydalı olabileceğini düşünerek sizlere maddeler halinde hazırladık.

İlk olarak Saklıkent’i gezerken yanınıza almanız gereken şeylerin başında rahat ayakkabılar gelmektedir.

Ayakkabınızın suya dayanıklı ve kayma riskinize karşı dayanıklı olmasını önemli diyebiliriz. Ancak unutursanız da çok önemli değil, kanyon girişinde satın alabileceğiniz yahut kiralayabileceğiniz yerler mevcut.

Çantanızı yanınıza almayı düşünüyorsanız bu konuda da temkinli olmanızı öneririz.

Akarsu yer yer yükseldiği için çantanız da ıslanacağından önerimiz yanınıza çanta almamanız. Almayı düşünürseniz de su geçirmemesine dikkat etmenizde fayda var.

Kesinlikle unutmamanız gereken şeylerin başında, yedek kıyafetler gelmektedir.

Saklıkent’te Neler Var?

İlk girişte yüksek kayalıkların heybetini görmeyi düşünmeyiniz. Düz bir alandan içeriye giriş mevcut. Kanyona giriş yapmadan yukarı doğru tırmanmayı göze alırsanız önerimiz çamur banyosu olacaktır. Güzelliğinize önem veriyorsanız bu deneyimi yaşamanızı öneririz.

Birçok cilt hastalıklarının yanı sıra cilt güzelliğine de faydası olduğu söylenen çamurdan küçük bir havuz bulunuyor. Kanyona gidene dek yüzünüzde kurumasına izin vermeniz yeterlidir. Suyun debisi azalıp çoğaldığı için dikkatli olmanız gerekmektedir. Taşların kayganlığı, suyun akış hızı, yükselmesi gibi etkenler sizi zorda bırakabilir.

Vadinin iç kısımlarını gezmek isteyenler için engebeli ve yorucu bir yürüyüş bulunmaktadır. Ancak iç kısımlara sokulup tepeye tırmanmayı başarabilirseniz harika bir manzara sizi bekliyor olacak.

Yüksekten akan şelale ve şirin bir göl sizi içine çekecektir. Şahane fotoğraflar çekmeyi düşünen çok sayıda fotoğraf sever bu zorlu yolu zevkle aşıyor.

Yalnız olsanız bile üzülmeyin, burada hiç tanımadığınız insanlar size elini uzatmaya hazır. Müthiş bir dayanışma ve yardımlaşma atmosferi bulunuyor.

Yeme İçme

Kanyonda su içinde yemek masaları ve bölümlere ayrılmış şark köşelerini andıran oturma yerleri mevcuttur. İster ayaklarınız suyun içinde yiyin ister bağdaş kurup rahatlığın tadını çıkarın.

saklıkent