Muhallebili Kadayıf Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Muhallebili Kadayıf Tatlısı Tarifi,  Muhallebili Kadayıf Nasıl Yapılır? Muhallebili Kadayıf Tatlısı Tarifinin Püf Noktaları Nelerdir? Muhallebili Kadayıf Tatlısının Kalorisi Ne Kadardır? bu tatlı hakkında aradığınız tümün bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Sütlü hafif tatlıları sevenleri için favori tatlılardan biri de Muhallebili Kadayıf tatlısıdır. Damakları şenlendiren bu tatlıyı denemediyseniz mutlaka deneyin. Diğer tatlılara göre daha hafif olan tatlı kalorisine dikkat edenler için alternatif bir lezzet olabilir.

Yapımı kolay ve pratik olan bu tatlı kadayıf ve muhallebinin buluşması ile ortaya mükemmel bir lezzet çıkmaktadır. Hafif olması nedeniyle akşam yemeklerinden sonra, çayınızın ve kahvenizin yakında size güzel bir şekilde eşlik edecek olan bu lezzetli tatlının tarifine geçelim.

Kadayıflı Muhallebi Tatlısı Tarifi için Gerekli Malzemeler

Kadayıf İçin Gerekli Malzemeler

300 gram tel kadayıf

3 yemek kaşığı  tereyağ

5 yemek kaşığı toz şeker

1 su bardağı dökülmüş ceviz veya fındık

Muhallebisi İçin Gerekli Malzemeler

1 litre süt

1 su bardağı toz şeker

3 yemek kaşığı mısır nişastası

4 yemek kaşığı un

1 adet yumurta sarısı

1 adet sıvı krema

1 paket vanilya

Muhallebili

Muhallebili Kadayıf Tatlısı Yapılışı

İlk olarak bu tatlının kadayıfları kavurarak işleme başlayalım. 300 gram tel kadayıfları ince ince, küçük küçük kırılması için tatlıya başlamadan önce 2 saat dondurucuda bekleterek daha kolay kırılmasını sağlayabilirsiniz.

Yufkacılarda veya büyük marketlerde kavrulmuş ince kırılmış paketlenmiş kadayıflar satın alabilirsiniz. Bu şekilde de temin edebilirsiniz.

Geniş yapışmaz tencere ve tavada 3 yemek kaşığı tereyağını eritin. Eriyen yağın üzerinde 5 yemek kaşığı şeker ekleyin. Daha sonra 300 gram kadayıfı ekleyin ve pempeleşene kadar kavurun.

Son olarak cevizi ekleyip, biraz daha kavurun.(kavurma işleminden sonra kadayıfları kavurduğunuz tencere ve tavada bırakmayın. Bırakırsanız eğer kavurmaya devam eder bu nedenle genişçe başka bir kaba alarak kadayıfları soğumaya bırakın.)

Tatlının muhallebisine geçelim. Muhallebisi için bir tencereye 1 litre süt

1 su bardağı toz şeker, 3 yemek kaşığı mısır nişastası, 4 yemek kaşığı un

1 adet yumurta sarısı ekleyip kırparak kaynayana kadar pişirin. Kaynama işleminden sonra 3 dakika daha pişirin daha sonra 10 dakika soğumaya bırakın.

Daha sonra muhallebiye 1 adet sıvı krema ve 1 paket vanilya ekleyip, pürüzsüz bir kıvam elde etmek için blender 4 dakika çırpın.

Hazırladığımız kadayıfları ve muhallebiyi birleştirme zamanı, ortalama 30 cm çapında olan bir borcama, ilk önce kavurduğumuz kadayıfları yarısını borcama eşit bir şekilde yayalım.

Daha sonra yaydığımız kadayıfların üzerinde hazırladığımız muhallebiyi eşit bir şekilde yayalım. Kalan diğer kadayıfı da muhallebinin üzerini eşit bir şekilde kapatalım.

Tatlımız hazır artık soğumaya bırakalım. En az 4-5 saat buzdolabında bekletilmeli. Şimdide afiyet olsun.

Muhallebili Kadayıf Tatlısı Tarifinin Püf Noktaları Nelerdir?

Kadayıfları ince ince, küçük küçük kırılması için 2 saat önce dondurucuda bekleterek daha kolay kırılmasını sağlayabilirsiniz.

Yufkacılarda veya büyük marketlerde kavrulmuş ince kırılmış paketlenmiş kadayıflar satın alabilirsiniz. Bu şekilde de temin edebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz muhallebide yumurta kokusu olmasını istemiyorsanız, muhallebiye eklemeye bilirsiniz.

Muhallebili Kadayıf Tatlısının Kalorisi Ne Kadardır?

Bir porsiyon muhallebi kadayıf tatlısı ortalama 480 kaloriye denk gelmektedir.