Vitiligo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Oluşum etkenlerine bağlı olarak ortaya çıkan vitiligonun halk arasında ala hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Ciltte beyaz leke oluşumu ve bölgesel beyazlamaya neden olan deri hastalığı vitiligo her yaşta ortaya çıkabilir. İnsandan insana değişkenlik gösterebileceği gibi vücudun farklı yerlerinde kendini gösterebilir. Görünümü değiştirmesinden dolayı hastalığa yakalanan kişinin psikolojisinde de bozukluğa neden olmaktadır. Herkesin merak ettiği ve oluşumun sebeplerini araştırdığı Vitiligo Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır.

Vitiligo Nedir?

Cilde renk verme görevini üstlenen pigmentlerin belirli oranda olması gerekmektedir. Bu pigmentlerin üretimi ile ilgili sorumlu olan hücrelere melanosit denilmektedir. Bu hücrenin hasar görmesi sonucunda pigment üretiminde aksaklık meydana gelerek üretim seviyesi düşmektedir. Böyle bir düşüşün sonunda vücutta ufak tefek beyaz lekeler oluşmaya başlamaktadır. Ciltte meydana gelen bu değişimlere vitilogo denilmektedir. Kişiden kişiye değişiklik göstermesinde dolayı da uygulanan tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Segmental ve non-segmental olarak ayrılan vitiligo da çocuklarda sıklıkla karşılaşılan segmentaldir. Her yaşta görünebilen ise non segmental olarak adlandırılmakta olup erken teşhis sayesinde tedavisi daha etkin sonuç vermektedir.

Vitiligonun Belirtileri Nelerdir?

Hastaların güneş ışığına maruz kalması ile birlikte belirtilerinin ortaya çıkması genellikle çocuklar 2-3 yaşında başlamaktadır. En çok güneşe maruz kalan el, ayak, yüz, dudak ve kol gibi yerlerde ilk vitiligo belirtileri gözlenen bölgelerdir. Genellikle küçük bir beyaz nokta olabileceği gibi büyük lekeler şeklinde de görülebilir. Vitiligo hastalığı, genlerden gelen etkenlere ve faktörlere bağlı şekilde oluşurken ateşli hastalık, stres ve güneş yanıkları gibi etkenlerle pigment oluşumunda önemli rol oynayan dokularda zarar oluşumu ile kendini göstermektedir. Açık tenli kişilerde tanısı kolay konulamazken koyu tene sahip kişilerde çok daha kolay tanı konulabilmektedir. Hastalığa yakalanan kişilerin en çok zorlandıkları konu ise görünüme etki etmesinden dolayı dış etkenleri düşünmeleridir. Psikolojik rahatsızlığa dönüşmemesi adına da destek almak daha iyi olacaktır. Bulaşıcı olmaması sizi rahatlatacak en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Vitiligo Tedavisi Nelerdir?

Tedavinin temelinde deride kaybolan rengi tekrardan eski haline dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Vitiligo tedavisi süreçlerinde ışık tedavisi ile melanositleri uyarmada kullanılır. Etkinliği hastanın tepkimesine bağlı olarak değişkenlik gösterirken psikolojik etkenlerde süreçte çok önemli yere sahiptir. Hastanın kendini iyi hissetmesi ve tedaviye olumlu tepkime vermesi sonucu daha iyi götürmektedir. Vitiligo tedavi yöntemleri arasında en çok bilinen ve uygulanan yöntem ışık tedavisi ile lazer uygulamalarıdır. Sonuca fazlası ile etki etmekte olan bu uygulamaların yanı sıra hastalığın seviyesine bağlı olarak kullanılan vitiligo kremleri etkilidir. Renk kaybına sebep olan pigment kaybını durdurma özelliğine sahiptir. Hastalık devresine göre yapılan tahkikler ve uygulamalar ile durum incelemesine göre hareket edilmektedir. İyileşme eğilimi gösteren hastalarda izlenecek yolun ve tekniklerin hangi yönde olduğu da ortaya çıkmaktadır.