4. Murat Kimdir? IV. Murad Han’ın Hayatı Donemi

Sultan 4. Murad Kimdi? IV. Murat Han’ın Hayatı Donemi (1623-1640)

Dördüncü Murat Biyografi

Doğum Tarihi : 27.07.1612
Ölüm Tarihi : 08.02.1640
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : I. Ahmet
Annesi : Mahpeyker Kösem Sultan
Eşi : Ayşe Haseki Sultan
Çocukları : Süleyman, Ahmet, Alaaddin, Safiye Sultan, Geherhan Sultan, İsmihan, Rukiye, Bedia Sultan, Hafsa Sultan

IV. Murat Han’ın Kısa Hayatı

Sultan dördüncü Murat han 17. Osmanlı Padişahıdır.

1604 yılında İstanbul ‘da 1. Ahmet ve Mahpeyker Kösem Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 4. Murat Han 1623 ‘de 11 yaşında Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Uzun boylu, vücudu yapılı ihtişamlı bir sultandı. Çok akıllı, cesaretli, güçlü ve atılgan bir yapıya sahipti, Osmanlının en kudretli olan padişahlarından bir tanesidir.

Sultanlığı döneminin ilk yıllarında yaşının da küçük olması itibari ile devleti annesi ve vezirler yönetiyordu. Ülkede nizam, asayiş, rahatlık, düzen kalmamıştı, gençlik çağlarında  birazda güç kullanarak devlet yönetimini tamamen kontrol altına almış ve ülke içinde tekrar düzeni sağlamıştır, Ülke meseleleri ile bizzat kendisi ilgileniyor, sorunları kendisi çözmeye çalıyordu. Bağdat seferi, Lehistan seferi, İran seferi dönemin önemli hadiseleridir.  Ayrıca tütün ürünlerini yasaklatması ve Hazerfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesinden Üsküdar’a uçması da dönemin hafızalara kazınan olaylarıdır.

Sultan 4. Murat Nikris (GUT) Hastalığına yakalanarak 1640 yılında vefat etmiştir. İstanbul Sultanahmet Cami yakınındaki  Türbesine (I.Ahmet Türbesi) defnedilmiştir.

sultan-4-murat-turbesi

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın