Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Cevizin Bilmediğiniz İnanılmaz Faydaları

En güzel kuru yemiş çeşitlerinden biri olan cevizin bilmediğiniz başka faydalarını da öğrenince evinizden, iş yerinizde eksik etmeyeceksiniz. Besin değeri yüksek olan ceviz, A, E, B1, B2, C vitaminleri ve fosfor, demir, magnezyum, çinko içermektedir. Doymamış yağ içeriği olan ceviz yağın % 58 linoleic asit ve %12 linolenic asit olup bu yağ asitleri insan hayatın için önemli yere sahiptir. Cevizin beyin gelişiminde katkısı olduğunu bilmeyen yoktur. Ceviz içinin beyne ve ceviz kabuğunun da kafasına benzetilmesi bence hiçte tesadüf değildir. Cevizin türk mutfağından yeri büyük olup, cevizli baklava, cevizli ekmek, cevizli pestil, cevizli köme, cevizli sucuk, tatlıların üstüne süslemelerde ve salatalarda yer alan ceviz, geniş bir yelpazeye sahiptir.

Ceviz Tüketimi ile İlgili Öneriler

3 yada 4 adet günde ceviz tüketilmesi önerilmekte olup fazla tüketildiğinde ise kilo alımını neden olmaktadır.

Cevizin Faydaları Nelerdir

Ceviz içeri sayesinde kötü kolesterolu düşürmekte olup iyi kolestrolu artırmaktadır.

Omega- 3 yağ asitleri yönünden zengin olan ceviz kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.

İçerdiği özellikler sayesinde beyinsel gelişimine etkisi olan ceviz, çocuklarda zeka gelişimine, erişkinlerde de alzheimer hastalığına da iyi gelmektedir.

İçerdiği triptofan nedeniyle uyku sorununa da iyi gelmektedir.

İçerdiği magnezyum nedeniyle kemik hastalığa olumlu etkisi vardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda cevizin, prostat kanseri, meme kanser ve bağırsak kanserine yakalanma riskini azalttığı gözlenmiştir.

Gut Hastalığına iyi gelmektedir.

Yüksek kaloriye sahip olsa da gerektiği kadar tüketildiğinde kilo kontrolüne yardımcı olmakta olup fazla tüketildiğinde kilo artışına neden olmaktadır.

Kilo kontrolü sağlayan ceviz tip 2 diyabetine iyi gelmektedir.

Erkeklerde sperm üretkenliğini arttırmaktadır.

İçerdiği omega-3 yağ asitleri sebebiyle yüksek kan basıncını azaltıcı etkiye sahiptir.

Yapılan araştırmaya göre cevizin yüksek antioksidan içeriği sayesinde E vitamininin 2 ile 15 kat fazla güçlü olduğu tespit edilmiştir.

Ceviz Kabuğunun Faydaları ve Ceviz Kabuğu Suyunun Hazırlanışı

Ceviz Kabuğunun Faydaları

Zengin içeriği olan cevizin bir o kadar da kabuğu faydalıdır.

Ceviz kabuğu cilt için önemli bir yere sahip olan B vitamini yönünden zengindir. B vitamini stresi azaltmakta, yüksek strese sahip olan kişilerde kırışıklığa sebep olmaktadır. Doğal antioksidan olan ceviz kabuğu yaşlanma sürecinde oluşan kırışıklığı ertelemektedir.

Ceviz kabuğu, zengin nemlendirme etkisi sayesinde saçlar için bulunmaz bir nimettir. % 100 kepeği önleyici etkisi vardır.

Ceviz kabuğu doğal bir saç renklendiricisidir.

Ceviz kabuğunun yaralı liflere sahip olması nedeniyle sindirim sistemini düzenli çalışmasını sağlar.

Ceviz Kabuğu Suyunun Zayıflama Üzerinde Etkisi

Doğal bir antioksidan olan ceviz kabuğu zayıflama üzerinde olumlu etkisi vardır. Ceviz kabuğunun sindirime iyi gelmesi zayıflama sürecini hızlandırmakta ve vücuttaki toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Ceviz kabuğuyla bir hafta da 4 kilo verildiği söylenmektedir.

Zayıflamak İçin Ceviz Kabuğu Suyu Nasıl Hazırlanır

Malzemeler

2 su bardağı su

yarım fincan ceviz kabuğu

Hazırlanışı

Yarım fincan ceviz kabuğunu, 2 su bardağı suyu cezveye alın ve kaynatın soğuduktan sonra içebilirsiniz Bu uygulamayı yemekten yarım saat önce yapın.

Cevizin Zararları

Fazla tüketildiğinde kilo alımına neden olmaktadır.