Evde İşlerinizi Kolaylaştıran Tuz Kullanımı

Tuzun Hayatımızdaki Önemi

Tuz sadece yemeklerde lezzet vermek için, kullanmanın dışından pratik bilgilerle ev işlerinde kolaylık sağlayabilirsiniz. 14 bin alanda kullanılan tuz çok önemli bir maddedir. Endüstri için müthiş öneme sahip olan tuz, kimyasal endüstri ürünlerinde % 50  oluşumunda ana bileşken olarak tuz kullanılır. Kağıt,cam, kauçuk ve tekstil gibi sanayisinde, su yumuşatma sisteminde ve en önemlisi de gıda alanında kullanılmaktadır. Bu yazımızda size sadece Evde İşlerinizi Kolaylaştıran Tuz Kullanımı anlatmaya çalışacağız. Artık sizde bu yazıyı okuduktan sonra, hayatınızı kolaylaştıracak bu pratik uygulayacaksınız.

Evde İşlerini Pratikleştiren Tuz Kullanma Yöntemleri

Karıncalardan Kurtulma 

Evinizde karınca varsa, karıncaların evinize girdiği ve dolaştığı bölgeye tuz serpin, bu sayede karıncaların uzaklaşmasını sağlayacaksınız. Çok karınca varsa tuza ekstra pul biber ve kara biberde ekleyebilirsiniz.

Ateş Söndürmede

Evde ocağınızda ufak çaplı bir yangın çıktı hemen tuz serpin, ateşin sönmesini sağlayacaktır.

 Süt Lekelerini Çıkarmada

Ocağınızda taşmış süt lekelerinden kurtulmak istiyorsanız. Süt taşınca ilk yapmanız gereken tuz serpiştirmeniz. Yada tencerenizde kalan süt lekelerinde su ve tuz karışımını 10 dakika bekleterek daha kolay çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Çaydanlık Temizliğinde

Çaydanlığınızda kireç oluşumundan kurtulmak için, tuz dökün ve sünger yardımıyla ovalayın kireç oluşumundan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Peynirinizi Bozulmasını Engelleyin

Peynirlerinizi tuzlu suyla silip güzel bir ağzı kapaklı bir kapa koyup, buzdolabına yerleştirirseniz, bozulma ve küflenme yapmayacaktır.

 Yumurta Haşlamasında Kullanımı

Yumurtanızı haşlamadan önce, haşlayacağınız suya biraz tuz atmanız, yumurta piştikten sonra kolay soyulmasını sağlayacaktır.

Elinizin Uzanmadığı Vazo Temizliğinde

Elinizin Uzanmadığı vazoları temizlenmiyorsa, tuzlu suyun yoğun olduğu karışımla aşağı yukarı çalkalayarak ve bu işlemi tekrar tekrar yaparak vazonuzu temizleyebilirsiniz.

Arı Sokmasına Karşı

Arının sizi soktuğunda ilk yapmanız gereken, ısırdığı bölgeye tuz dökmeniz. Bu sayede kızarıklığını alacak ve ağrıyı engelleyecektir.

Ayakkabıda Oluşan Kokulara Karşı

Sürekli giydiğimiz veya spor yaparken kullandığımız ayakkabılarımızda istenmeyen kokular oluşmaktadır. Bu kokulardan kurtulmak için ayakkabınıza tuz dökün ve bir gün bekletin. Bu şekilde kokulardan kurtulabilirsiniz.

Ağzınızda Oluşan Kötü Kokusu Alır

Tuz ve sıcak su ile yapılacak gargara ağzınızda ve nefesinizde oluşan kötü kokuyu da alır. Bu neden yemeyi çok sevdiğiniz ama yersem kokarım dediğiniz yiyeceklerden sonra bu yöntemi deneyin. Tuzlu Su Gargarasının Faydaları yazımızda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayaklarınızı Karbonatlı- Tuz Karışımla Yıkayın

Ayaklarınız yorulduğunda, şiştiğinde ve oluşan kötü kokularda mutlaka bu karışımı deneyin. Bu karışım hem pratik hem ekonomiktir. Ayak Bakımı Evde Nasıl Yapılır yazımızda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Malzemeler

3-4 litre soğuk su

1 tatlı kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı tuz

Uygulanışı

3-4 lt soğuk su, 1 tatlı kaşığı karbonatı ve 1 tatlı kaşığı tuzu iyice karıştırın. Bu karışımda ayağınızı istediğiniz kadar bekletin. Bu karışım size çok iyi gelecek.