Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Kekik Çayının Faydaları ve Kekik Çayı Nasıl Yapılır? hakkında aradığınız bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Enfeksiyonlara iyi gelen ve kekik kullanılarak yapılan çaydır. Demleme şeklinde olduğu için kekik suyunun rengini salması ile ortaya çıkar. Bu nedenle kekik çayı ismi ile adlandırılmıştır. İçimi oldukça yumuşaktır. İster sade ister şeker ile günlük 2 fincana kadar tüketilebilir. 2 fincandan fazlası kişilere hem fiziksel hem de ruhsal yorgunluk vereceği için fazla tüketilmemesinde yarar vardır.

Kekik Çayının Faydaları

Genel olarak her yerde yetişen kolaylıkla bulabileceğiniz bu bitki her derde deva olmaktadır. Kekik belirli işlemlerden geçirdikten sonra baharat, yağ ve çayı olarak kullanabilirsiniz. Bu bitkinin özellikle de kekik çayının faydaları saymakla bitmiyor.

Enfeksiyon

Enfeksiyonlar vücudumuzun direnci kırılınca ortaya çıkarak bağışıklık sistemimizi çökerten zararlı virüslerdir. Kekik çayının düzenli olarak kullanılması bu virüslere karşı vücudun savaş açmasına neden olur. Bu sayede kekik çayı tüketen kişi kolay kolay hasta olmaz. Boğaz enfeksiyonu, gribal hastalıklar, nezle, burun akıntısı, sinüzit vb. rahatsızlıkların önüne kekik çayı ile geçilmiş olur. Bronşit ve öksürüğe de iyi gelerek boğazın yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Hastalıklar ile mücadelede özellikle sonbahar ve kış aylarında düzenli olarak günde bir fincan tüketilmesinde yarar vardır.

Antioksidan Özelliği Bulunmaktadır.

Kekik çayı sürekli ve düzenli tüketildiği takdirde yaşlanma karşıtı olarak görev yapar. Anti ageng etkisi sayesinde vücudun yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca Antioksidan özelliği de hem iç organların hem de cilt yüzeyinin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Böylece vücut kendini iç organlarda temizlerken, ciltte de ölü hücrelerin atılmasına, gözeneklerin sıkılaşmasına ve kırışıkların yok olmasına zemin hazırlar.

Kekik Çayının Faydaları Arasında Psikolojik Etkileri Bulunmaktadır.

Kekik çayı kişinin kendini her bakımdan iyi hissetmesini sağlar. Kişinin ruh haline her bakımdan iyi gelmektedir. Antidepresan ilaçlar yerine düzenli kekik çayı tüketilmesi depresyon riskini ortadan kaldırmaktadır.

Midenin rahatlaması ve ağrıların azalması kişilerin ruh durumuna da yansıdığı için hem ruhsal hem de fiziksel bakımdan oldukça işe yarar bir bitkidir. Günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi önerilir. Aksi takdirde bağımlılık yaratarak kişide uyuşukluk hissi verecektir. Çünkü kekik çayı direkt olarak sinir sistemini etkilemektedir. Bu sayede oldukça kuvvetli ve ruhsal bakımdan kişileri etkileyecek derece olması nedeni ile kekik çayının çok tüketilmemesi gerekmektedir. Kekik çayının diğer faydaları ise şöyledir.

Kansere Engeller

Balgam Söktürücüdür.

Bakterilerle Mücadele Eder.

Diş Ağrısının Hafifletir.

Sindirim Sorunlarına İyi Gelir.

Krampları Azaltır.

Kilo Vermenize Destek Olur.

Üst Solunum Yollarına Sorunlarına İyi Gelir.

Kalp Sağlığına Fayda Sağlar

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayının günlük taze bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. İçilecek miktarda su kaynatılması iyi olacaktır. 2 bardak suyu kaynattıktan sonra kuru halde bulunan kekikten bir yemek kaşığı içerisine döküp 10 – 15 dakika çayın demlenmesini bekleyebilirsiniz. Bunu demleme aparatı ile yapmanız halinde hem çayınız soğumayacak hem de kekik bitkisinin renginin tam anlamı ile suya çıkmasına yardımcı olacaksınız. Burada kekik çayı yapılırken en önemli püf nokta kekiği koymadan suyun ocaktan alınmasını sağlamaktır. Çünkü kekik ve su aynı anda kaynarsa, çay oldukça acı olacaktır. içimi sert ve acı bir çayı da kimse içmek istemez. Demleme aparatları çayın acılığını alır. Bunun yanında eğer aparatınız yoksa çay süzgeci yardımı ile de hazırlayabilirsiniz.