Adaçayı Nedir? Nasıl Demlenir? Adaçayının Faydaları

Adaçayı Nedir?, Nasıl Kullanılır?  Faydalarını  Nelerdir? Zararları Nelerdir? Nasıl Demlenir ? bu konu hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Geçmişten günümüze kullanımı yaygın olan adaçayının oldukça çok sayıda hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır. İnsan bünyesine sağladığı katkılarından ötürü uzmanlar tarafından fazlaca önerilen adaçayı, toz ya da kurutulmuş yaprak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adaçayı Nedir?

Latince ismi ‘Salvia officinalis’ olan Adaçayına tarihte en fazla Antik Yunan ve Antik Mısır’ da rastlanmaktadır. Ballıbabagiller familyasından olan, Akdeniz kıyılarında yetişmekte, 30-75 santimetre kadar boyutunda ve yapraklarını dökmeyen çalımsı, otsu bir bitkidir.

K vitamini deposu olarak bilinen adaçayında, eterik yağ çeşitlerinden: Tuyon

 Borneol

Sineol

Pinen

Ayrıca rozmarinik asit, tanen, saponin, reçine, irsol asid, flavon, asparagin, glikozid, radifenol ve uvaolpa içerir. İçerisinde bulunan Rozmarinik asit, antioksidan olmakla birlikte, irin kurutucu ve anti mikrobiyaldir. Bu asit kanser ve damar tıkanıklığı riskini azaltır, bununla birlikte gıdaların bozulmadan saklanılması içinde kullanılmaktadır.

Adaçayı Nasıl Kullanılmalıdır?

Adaçayı hem kurutulmuş hem de taze olarak tüketilmektedir. Çay olarak kullanılması durumunda unutulmaması gereken şeylerden birisi hem suyu hem de bitkiyi beraber kaynatmamak olacaktır. Önce suyu kaynatarak, kaynattığımız suya birkaç tane adaçayı yaprağı koyun ve 5-10 dakika bekletin. Süzdükten sonra şeker yerine limon ya da bal ile tüketilmesi daha faydalıdır.

Yemeklere koku ve tat vermek amacıyla da kullanılan bu çay özellikle et ve kızartma yemeklerinde lezzet vermesinden dolayı tercih sebebidir. Et terbiyesi, fırın yemekleri ya da çorbalara tat vermesi amacıyla da kullanılabilir.

Gargara olarak da kullanılabilen bu çay kış hastalıklarına karşı korunmada önemli bir etkendir. Bunların haricinde sirkelerde, banyo sularında ve karışım olarak da kullanılabilir.

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

Tarihte çok eski bir geçmişe sahip olan Adaçayı’nın, insan sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar:

Adaçayı ihtiva ettiği maddeler yardımıyla diyabeti kontrol eder.

Kepek, yağlı saç ve kafa derisi enfeksiyonlarında saç sağlığına katkı sağlamaktadır.

Gargara olarak kullanılması sonucunda ağız yaralarını ve diş eti iltihaplarını giderir.

Kış hastalıklarından korunmada önemli bir etkendir, boğaz ağrılarına iyi gelir.

Hafızayı kuvvetlendirir, sakinleştirici etkisi vardır.

Yüksek K vitamini içeriğinden dolayı kemikleri korur ve kuvvetlendirir.

Yaşlanmayı önler, terlemeyi azaltır.

Kan şekerinin düşürür, safra kesesini çalıştırır.

İshali giderir ve bağışıklık sistemine düzenler.

İştahsızlığı ve kusmayı giderir.

Adet düzensizliklerine iyi gelir, adet ağrılarını azaltır.

Adaçayının  Zararları

Adaçayının bazı durumlarda veya fazla kullanılması sonucu birtakım yan etkileri bulunmaktadır. Adaçayı kullanılması önerilmeyen kişiler:

Yüksek tansiyon hastaları kullanmamalıdır.

Fazla tüketilmesi durumunda zarar verebilmektedir.

Yeni doğum yapmış ya da hamile anneler kullanmamalıdır.

Epileptik hastaların kullanması önerilmez.

Kronik hastalıklarda uzman doktor tavsiyesi olmadan kullanılması uygun değildir.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Çay olarak kullanılması durumunda dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi hem suyu hem de bitkiyi beraber kaynatmamak olacaktır. Önce suyu kaynatın, kaynattığımız suya birkaç tane adaçayı yaprağı koyun ve 5-10 dakika bekletin. Süzdükten sonra şeker yerine limon ya da bal ile tüketilmesi daha faydalıdır.