Koltuk Altı Kararması Nedenleri ve Doğal Yöntemler

Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri Nelerdir?  Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk Altı Kararmasının İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?  bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Koltuk altı kararması özellikle kadınların problemlerinde biridir. Yazlarının gelmesi sonucunda oluşan problem daha da büyümektedir. Giyilen kısa kol ve askılı kıyafetler koltuk altı kararma sorununu gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu nedenle bayanlar koltuk altı kararmasından kurtulmak isterler. Bu kararmadan kurtulmak için piyasada kremler ve ilaçlar bulunsa da evde doğal yollara bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.  Bu sorun genelde esmer tenli kişilerde daha belirgin bir hal alır. Bu sorunun nedenleri ise epilasyon kremleri, ağda uygulaması, deodorant, genetik gibi etkiler koltuk kararmasının sebepleri arasındadır.

Koltuk Altı Kararması Nedenleri Nelerdir?

Koltuk Altı Tüylerinde Kurtulma Yöntemleri

Tüylerden kurtulmak için jilet kullanımı cildin tahriş olmasını ve kıl dipler kararmasını neden olur.

Isıtılarak tüylü bölgeye yapışan ağda cilt renginin değişmesine yol açabilir.

Tüylerde kurtulmak için kullanılan tüy dökücü ürünlerin içeriğinde cilt rengini değiştirme ihtimali bulunabilir.

Epilasyon sonrası kullanılan kremlerde koltuk altı kararmasına neden olabilir.

Deodorantlar

Genelde kullanım oranı yaz aylarında daha fazla olan deodorantlar terleme sonucunda oluşan kötü kokunun önüne geçmek için kullanılır. Kullanılan deodorant koltuk altında kararmaya neden olabilir. Özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde deodorant kullanımı büyük oranda etkilemektedir.

Koltuk Altı Kararması Nedenleri Arasında Hormon Değişikliği

Kişilerde oluşan hormon değişikliği  koltuk altında kararmalara neden olur. Özellikle bayanların hamilelik döneminde bu sorunla sıklıkla karşılaşılır.

Diğer Etkenler 

Genetik yatkınlık

Aşırı derecede  terleme

Aşırı Kilo

Doğum kontrol hapları

Şeker hastalığı

Sigara kullanımı

Koltuk Altı Kararmasına Doğal Yöntemler

Patates

Koltuk altı kararmasının gidermek için kolay ve rahatlıkla yapabileceğiniz yollarda biri patatestir. Patatesi ince ince dilimleyerek veya patatesi suyunu kararan koltuk altı bölgesine sürün  10 dakika bekletin ve o bölgeyi yıkayın.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer :Karbonat

Koltuk altı kararmasına etkili yöntemlerden biride karbonat uygulamasıdır. Karbonatı az bir su ekleyerek oluşturduğunuz kıvamı koltuk altına sürün ve 10 dakika bekletin ve daha sonra yıkayın. Karbonatlı karışıma gül suyu ekleyerek macun kıvamına getirerek sürerseniz daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Limon

Limonun içerdiği özellikler sayesinde beyazlatıcı etkiye sahiptir. Limon veya limon suyunu koltuk altına sürün ve yarım saat bekletin. Daha sonra o bölgeyi yıkayın.  Limon ayrıca anti septik ve anti bakteriyel özelliğine sahiptir.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer: Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı içeri sayesinde koltuk altı kararması için mükemmel çözümlerden biridir. Hindistan cevizi yağı E vitamini içeriği sayesinde de cildi besler.

Elma Sirkesi

Birçok alanda fayda sağlayan elma sirkesi içeriği sayesinde ölü hücreyi arındırır ve kötü kokuyu engeller.  Koltuk altını beyazlatma etkisi sahip olan elma sirkesi alternatif yöntemlerden biridir.

Aloe Vera 

Aloe Vera ölü hücrelerin arınmasını, anti bakteriyel özelliğine sahip olması ve koltuk altı kararmasını geçirir.