Otizm Nedir? Belirtileri? Nedenleri Nelerdir

Otizm Nedir? Otizm Belirtileri Nelerdir? Otizm Nedenleri Nelerdir? Otizm Tedavisi otizmle gibi bilgiler yazımızda bulabilirsiniz

Otizm Nedir?

Beyinin farklı bölgelerini bir arada çalıştıramadığı, üç yaşından önce başlayan ve yüksek oranda ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime çevre ile ilişkilere ciddi manada zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara sebep olan bir rahatsızlıktır. Bu belirtiler otizmi, otizmle benzer özellikler gösteren Asperger sendromu gibi daha hafif seyreden otistik spektrum bozukluğundan ayırır.

Otizm, yaşamın özellikle ilk 3-4 yılı içinde ortaya çıkan ve hayat boyu devam eden bir özürlülük kısıtlılık durumudur. Bununla birlikte, çocuk 3 yaşa geldiğinde ya da daha ileri yaşta iken de Otizm özellikleri gösterebilmektedir. Otistiklerde, iletişim ve sosyal etkileşim ciddi derecede bozukluk gösterir, gelişmede bir uyumsuzluk ortaya çıkar. Otizm, kesinlikle ama kesinlikle bir hastalık olarak değil, gelişimsel bir sendrom yada gelişimsel bozukluk olarak tanımlanır.

Otizm Belirtileri

 • Öncelikle göz temasında yaşanan sorunlar, dikkatin gelişmemesi karşılıklı göz teması kurulamaması, göz göze sağlıklı bir iletişim kurulmaması,
 • Bebeğin ihtiyaçlarını ifade etmek için değişik çoğu zaman manasız ağlamalar kullanmaması.
 • Nesnelerle ilgilenmemesi onları yokmuş gibi sayması,
 • Paylaşmak istememe
 • Kucağa alınınca sakinleşmemesi, kucağa alınmaya karşı direnmesi şeklinde otizmde erken belirtiler saptanabilir.
 • Aynı yaşta olan çocuklarla iletişim kuramaması, onların oyunlarına ilgisiz kalması
 • Söylenenler duymuyor gibi davranması
 • Yaşıtlarına göre konuşması geride kalması
 • Rutin değişikliklere tepki vermesi
 • Gözleri bir noktaya takılması
 • Empati Eksikliği
 • Acı ve üzüntü duygularının anlamada güçlük
 • Oyuncaklarıyla oynamaması
 • Parmakla bir şeyi gösterememesi

Otizmin kesin tanısı için kullanılan nesnel evrensel ve objektif bir yöntem, biyolojik yada klinik bir tetkik olanağı yoktur. Daha çok gözleme dayanarak ve çevreden aileden alınan bilgilere göre tanı konmaktadır.

Otizmin Nedeni?

Otizm  nedeni tam olarak bilinmese de genetik kökenli olduğu  düşünülür. Ama hangi genin buna neden olduğu halen daha bilinmemektedir.

Otizmin Görünme Oranı

Dünya genelinde otizmin kızlara göre erkek çocuklarda görülme oranı 3-5 kat daha fazladır. Gene dünya genelinde her on bin kişi içinde dört beş kişi tipik otistiktir, yaklaşık 15-30 kişi de otistik davranışlar sergilediği görülmektedir.

Otistik Çocukların Özellikleri

Göz kontağı kesinlikle kurmazlar kurmaktan da kaçınırlar. Gözlerinize baksalar bile bu çok ama çok kısa sürelidir veya karşısındakinden uzaklara bakıyormuş gibidirler.

Huzursuz görünmeleri tipik belirtidir.

Sözel veya sözel olmayan bazı ifadelere tepkisiz kalabilirler.

Bazı otistikler ses, ışık veya dokunuşa aşırı hassas ve tepki verirler.

Bazıları ise sıcak, soğuk veya herhangi bir acıya karşı tepki vermezler.

Çevrelerinde ki değişikliklere huzursuz dengesiz tepkiler gösterirler.Kimi çocuklar ev veya yaşam alanlarındaki düzenlerinin bozulmasına karşı aşırı sinirli olabilirler. Onlardan habersiz eşyalarının oyuncaklarının yada elbiselerinin yerleri değiştirilmişse öfke patlamaları yaşayabilirler.

Rutin sabit düzenden hoşlanırlar. Kendi zihinlerinde ki haritalarda değişiklik yapmazlar yapılsın da istemezler.

Otizm Tedavisi

Otizm tedavisinden en önemli etken erken teşhis olup, aileler bu konuda dikkatli olmalı çocuğunun gelişimini yolunda gidip gitmediğini çocuğunun her süreçte neler yapması gerektiğini takip etmelidir. Erken teşhis bu problemi minimize etmek mümkün.

Otizmin yoğunluğu çocuktan çocuğa değişiklik göstermektedir. Bu nedenle otizmin derecesi çok iyi belirlenmeli ona göre özel eğitimle daha iyi bir ivme kazanılmalıdır.

Bu terapiler genelde konuşma ve fiziksel yetenekleri geliştirmek amacıyla yapılmaktadır. En önemlisi konuşma terapisi olup, iletişim kurmasını geliştirmek çok büyük öneme sahiptir.

Sosyal destek, hem ebeveynler, hemde otizmli çocuklar için çok önemlidir. Bu nedenle çevremiz bilinçlendirilmelidir.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü

Dünyada 2 Nisan günü otizmde farkındalık oluşturmak sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 ‘de BM ‘tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak belirlendi. Her yıl, Otizmin sorunlarını çözmek için “Otizm Farkındalık Ayı” olarak belirlenen Nisan ayı süresince bu konuların araştırmalarının  yapılması, tedavinin yaygınlaştırılması  ve insanların bu konu hakkında bilgilendirilmesi planlanıyor.