Sahurda Ne Yenilmeli? Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Sahurda Ne Yenilmeli?  Sahurda Uzak Durulması Gereken Yiyecekler Nelerdir? Sahurda Tok Tutan Gıdalar Nelerdir? Gün Boyu Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir? bu gibi sorularınız cevabı yazımızda bulabilirsiniz.

11 ayın sultanı Ramazan ayında yediklerimize daha çok dikkat etmeliyiz. Bu mübarek ayda sorumluluklarımızı yerine getirirken uzun süren açlığımıza bedenimiz ve ruhumuzu sağlıklı bir şekilde hazırlamalıyız ve alıştırmalıyız. Bu sorumluluğu yerine getirirken asıl amacımız dışına çıkılmamalı daha fazla yiyecek ve içecek tüketmemeliyiz.

Sahurda Ne Yenilmeli? sıkça sorulan sorulardan biridir. Uzun süren açlığımızı bazı besinlerle sağlıklı bir şekilde kontrol altında tutabiliriz. Bazı besinlerde ters orantılı olarak bu süreçte bize daha fazla zarar verir. Gelin birlikte bu besinleri inceleyelim.

Ramazanda Tok Tutan Besinler

Sahurda Ne Yenilmeli? Sorunun İlk Muhatabı Yumurta

Ramazan ayında ilk aklımıza gelen tok tutan besin şüphesiz yumurtadır. Yumurta ramazan ayında sahurlarda vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Sizi tok tutar ve zengin protein kaynağıdır. Omlet, haşlama ve melemen olarak tüketebilirsiniz. Ama kesinlikle sucuk, pastırmalı, baharatlı ve yağlı yaparak tüketmemek gerek bu şekilde tüketmek daha fazla su ihtiyacınıza neden olur.

Süt

Sütte mükemmel protein kaynağıdır. Sıvı ihtiyacını karşılaması nedeni ile oldukça değerlidir. Birde sütünüze tarçın eklediniz. tamamdır.

Yoğurt

Vücudun su ihtiyacını karşılayan ve bir çok minerali içinde bulunduran yoğurt ramazanda mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Yoğurdun içinde nohutlu, buğdaylı ve diğer sağlık besinler koyarak sağlıklı bir çorba yapabilir.

Sahurda Ne Yenilmeli? Yeşillikleri Tabi ki de

Her soframızda eksik etmemiz gereken yeşillikler ramazan sofralarımızda sahurda da iftarda da mutlaka bize eşlik etmelidir. Susuzluk hissinin önüne geçen ve içerdiği vitaminlerle size fayda sağlar.

Peynir

Ramazanda sahurlarda yer verilmesi gereken besinlerden biride peynirdir.

Sahurda Ne Yenilmeli? Posalı Bir Çorba

Özellikle zengin içerikli kuru baklagillerden oluşan, yoğurtlu, sebzeli çorbaları mutlaka yer verin bu sayede ağır ve yağlı gıdalar yerine sağlıklı çorba tüketmek daha faydalıdır.

Yulaf Ezmesi

Sahurda rahatsız edici yemekler yerine hafif sağlıklı, kolay hazırlanan yulaf ezmesi mutlaka tercihlerinizin arasına koyun.  potasyum, magnezyum, folik asit ve lif yönünden zengin olan yulaf ezmesine sahurlarda sofranıza yer verin.

Elma veya Meyveli Yoğurt

Sahurda Canınız Tatlı Çekiyorsa kendinizi şerbetli, çikolatalı tatlılara veya kahvaltı yaparken reçelle, bala kesinlikle vermeyin. Şekerli besinler sizi daha fazla susatacak ve sizi daha yorgun düşürecektir. Bunun yerine elma tüketebilirsiniz elma sizi daha tok tutar. Başka bir tercih ise meyveli yoğurt tüketebilirsiniz. Yoğurdun içine kayısı ve şeftali koyarak tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.